AP State girls Basketball poll: echipele din zonă care fac alegătorii De stat să stea și să ia notă

echipele din zona de top au atras atenția în primul sezon Associated Press state girls Basketball rankings, lansat marți seara, cu Beaver Dam și Lake Mills în fruntea diviziilor respective, iar Marshall a intrat pe locul 2.

Beaver Dam (12-1) a câștigat clasamentul Nr.1 în Divizia 2, câștigând șapte din nouă voturi posibile Nr. 1. Castorii de aur au câștigat campionatele de stat ale Diviziei 2 WIAA în 2018 și 2019 și au făcut semifinalele de stat în 2020 înainte ca pandemia COVID-19 să forțeze anularea turneului de stat.

Castorii de aur au profitat de decizia Conferinței Badger împotriva redării unui program de conferințe în această toamnă, preluând o serie de programe de stat proeminente în jocul non-conferință. Această tendință a continuat în ciuda pierderii candidatului Miss Basketball și a recrutării Universității din Wisconsin Maty Wilke la o accidentare la genunchi care se încheie în decembrie.

Barajul Beaver a suferit prima sa pierdere sâmbătă la New Berlin Eisenhower, care s-a clasat pe locul trei în Divizia 2. Golden Beavers joacă gazdă la Reedsburg (5-0) pe locul cinci vineri. De asemenea, în clasamentul Diviziei 2, DeForest — care își începe sezonul în această săptămână — a câștigat o mențiune onorabilă, împreună cu Jefferson.

în Divizia 3, Lake Mills (10-1) a câștigat două voturi pe primul loc și a egalat libertatea (10-1) pentru locul 1. Prairie du Chien (6-0) a câștigat locul 3 clasament, Waupun (9-3) a fost clasat pe locul al patrulea. Câștigând mențiune onorabilă în divizie au fost Madison Edgewood, Edgerton, Wisconsin Dells și Kewaskum.

în Divizia 4, Marshall (9-1) s-a clasat pe locul doi în spatele La Crosse Aquinas (8-0), care a câștigat divizia în 2018 și 2019 și a făcut finala sezonului trecut înainte ca pandemia COVID-19 să forțeze anularea turneului de stat. Marshall a scăzut de la Divizia 3 la Divizia 4 în acest an și (cu excepția modificărilor datorate programelor care renunță la turneu) este plasat în aceeași secțiune ca Aquinas.

tot în Divizia 4, Lancaster (11-0) a fost egalat pe locul opt, Mineral Point (5-2) a fost al 10-lea, iar Westfield a câștigat o mențiune onorabilă.

în Divizia 5, Black Hawk (6-0) a obținut un clasament unanim Nr.1. Warriors au câștigat 60 de jocuri consecutive, datând de la o pierdere din 2018 la Bangor în jocul campionatului WIAA. Bangor (4-1) este pe locul trei în această săptămână, cu Albany (8-1) și Shullsburg (9-3) legat pentru a cincea, Randolph (5-1) a opta și Cashton (8-1) nouă. Royall și Wauzeka-Steuben au câștigat o mențiune onorabilă.

doar două echipe din Divizia 1 joacă în prezent și niciuna nu a fost clasată. Cu toate acestea, mai multe școli din județul Dane se așteaptă să revină la acțiune în zilele următoare, jucând toate jocurile lor în afara județului Dane. Germantown (13-0) a fost clasat pe primul loc în Divizia 1.