Buick Enclave vs. GMC Acadia: cumpărați asta, nu asta

2016 Buick Enclave
2016 Buick Enclave

2016 Buick Enclave | Sursa: Buick

GMC este cunoscut pentru construirea Cadillac de camioane — cu excepția cazului, desigur, este comparat cu Cadillac. Și Buick nu este tocmai cel mai sexy brand din portofoliul GM, dar gama sa frumoasă, confortabilă, aproape de lux (și succesul masiv în China) se bucură de o renaștere. Deci, ce se întâmplă atunci când cele două mărci de pe piața superioară a generalului intră în conflict direct? Ei bine, profit. Profit dulce, dulce. În 2015, Acadia a găsit peste 96.000 de cumpărători în America. Enclava a găsit încă 62.000 de persoane. Nu este rău pentru două dintre cele mai vechi SUV-uri de dimensiuni medii de pe piață.

din 2008, GMC Acadia și Buick Enclave au fost colegi de platformă care împărtășesc platforma GM Lambda, care însăși datează din 2006. Acadia a apărut pentru prima dată în ’07 și, în ciuda unei reîmprospătări din 2013, puțin s-a schimbat de când George W. Bush a fost în funcție. Enclava s-a înclinat ca un ’08, iar interiorul său de lux și curbele curgătoare au avut un rol esențial în stabilirea lui Buick ca respectatul luptător Acura din clasa de mijloc care este astăzi.

2017 GMC Acadia
2017 GMC Acadia

2017 GMC Acadia | Justin Lloyd-Miller/Autos Cheat Sheet

dar lucrurile se schimbă și, pentru prima dată în istoria lor, Acadia și enclava nu mai împărtășesc aceleași oase. Acadia este complet nou pentru 2017, alăturându-se Cadillac XT5 pe noua platformă C1XX, lăsând enclava pe Lambda până când un model reproiectat se înclină pentru anul modelului 2018. Este posibil ca GMC să fi făcut cel mai bine vândut model și mai puternic (și să arate mai bine să pornească), dar enclava a depășit greutatea sa de ani de zile. Deci, cei doi pot concura chiar dacă GMC a obținut deja un start mare? Asta căutăm să aflăm pentru Buy This, Not That.

povestea benzii

2016 Buick Enclave interior
2016 Buick enclavă interior

2016 Buick enclavă interior / Sursa: Buick

dacă vrei să știi unde rădăcinile curentului „asta e un Buick?”campania publicitară a venit de la, nu căutați mai departe decât enclava. Abordând rivali mai scumpi precum Mercedes Clasa M (acum GLE) și Lexus RX, modelul ’09 a fost o revelație după ani de zile în care marca a lansat câteva mașini legitim îngrozitoare. Într-un moment în care SUV-urile de dimensiuni medii erau aproape nedescriptibile din punct de vedere științific, liniile fluide ale enclavei și interiorul aproape agresiv de lux pentru Sub 40 de mii de dolari au plătit frumos pentru Buick. Până în prezent, marca Tri-Shield a vândut aproape 500.000 dintre ei americanilor înfometați de SUV. Mai mult, are onoarea de a fi cea mai fabricată mașină americană construită de un brand autohton.

în ceea ce privește SUV-urile de dimensiuni medii, enclava este una dintre cele mai mari. La aproape 17 picioare lungi și 5.000 de lire sterline, este aproape 800 lire sterline heaver decât rivalul său Acura MDX, dar ei 3.6-litri, 288-cai putere V6 face o treabă admirabilă se deplasează de-a lungul, hustling mare de trei rânduri de oameni mover de la zero la 60 în mai puțin de opt secunde, și 270 de lire-picioare de cuplu este suficient pentru a remorca cele mai multe bărci mici sau remorci. Enclava a îmbătrânit surprinzător de bine și în departamentul de aspect, iar interiorul său cavernos este la fel de confortabil ca niciodată. Acum, începând de la aproximativ 40 de mii de dolari și terminând în gama de 50 de mii de dolari, enclava se strecoară cu ușurință pe teritoriul ocupat de germani și Lexus, dar combinația sa de dimensiune, spațiu și valoare o face o propunere unică și atractivă. Este de echitatie 2016 și ‘ 17 în mare parte neschimbat înainte de redesign mare vine pentru 2018.

2017 GMC Acadia interior
2017 GMC Acadia interior

2017 GMC Acadia interior | Justin Lloyd-Miller/Autos Cheat Sheet

pe de altă parte, stilul dur al acadiei de ieșire și interiorul plasticky păreau să îmbătrânească ca laptele, iar aspectul său încă ne-a amintit prea mult de perspectiva Saturn de mult plecată (și îngrozitoare). Dar, în ciuda acestui fapt, Acadia a fost mult timp best-seller-ul GMC, iar pentru 2017, noul model are potențialul de a fi o supernova de vânzări. Nostru Justin Lloyd-Miller a condus o versiune de preproducție a noului Acadia, și a concluzionat:

… indiferent de finisajul pe care îl alegeți, puteți conta pe noul Acadia să se comporte mai bine, să fie mai eficient din punct de vedere al consumului de combustibil, să ofere o dinamică de conducere mai bună și să fie mai ușor de trăit.

pentru ’17, Acadia este cu 740 de kilograme mai ușoară decât camionul vechi și cu 7,2 inci mai scurtă, fără a sacrifica mult spațiu interior. V6 de 3,6 litri este transportat, dar în noul camion, pompează un respectabil 310 cai putere. Pentru prima dată, 2.5 litri cu patru cilindri este disponibil și pentru cumpărătorii cu economie de combustibil.

în interior, cabina a fost actualizată cu bun gust, cu orice urme de „GM vechi” — șuruburi expuse, plastic strălucitor, dur, cusături expuse-din fericire reduse la minimum. La fel ca restul gamei GMC, Acadia este disponibil în garnituri SLT, All-Terrain și Denali, oferind cumpărătorilor o mulțime de varietăți, SLT începând de la aproximativ 30k USD sau aproximativ 10.000 USD sub baza pentru o enclavă.

verdictul

2017 GMC Acadia
2017 GMC Acadia

aceasta ar trebui să fie una ușoară, dar totuși se simte ciudat. Din 2008, Buick Enclave a fost mult mai atractiv decât Acadia în aproape toate privințele și ambele sunt ligi deasupra blandului Chevy Traverse (al treilea SUV bazat pe Lambda). Dar 2017 Acadia este unul dintre acele modele noi în care se simte ca inginerii au încercat cu răceală să proiecteze SUV-ul pentru a reuși în fiecare metrică și chiar a funcționat. Noul Acadia este frumos, confortabil și actual din punct de vedere mecanic și tehnologic din toate punctele de vedere. Și cu o diferență de preț de $10k, ai fi nebun să alegi o enclavă îmbătrânită peste noul GMC. Parcarea locală a magazinului alimentar este probabil să se umple cu aceste lucruri în câteva luni și cu o cauză bună. Dar dacă sunteți dispus să așteptați, există un wild card aici: noul Buick bazat pe C1xx este probabil să fie aici în aproximativ un an și avem mari speranțe pentru asta. GMC Acadia câștigă această bătălie cu ușurință; vom vedea dacă poate câștiga războiul după ce Buick își lansează enclava din 2018.

ca clasice? Este întotdeauna Throwback joi undeva.

You might also like

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.