Notebook of Poetry skrevet af Bonnie og Clyde sat til at gå på auktion

Bonnie Parkers poesi har længe givet en portal i de flygtige liv Depression-æra Amerikas mest berygtede par fredløse. Men som Alison Flood rapporterer til The Guardian, en nyligt afsløret notesbog, der engang var ejet af parret, antyder, at Parker ikke var den eneste, der prøvede sig på kreativ skrivning. Bindet, indstillet til at gå på auktion i April sammen med en række fotografier, inkluderer et digt, der tilsyneladende er skrevet i Clyde Barves stavefejl-fyldte skravling.

ifølge Atlas Obscura ‘ s Matthæus Taub er notesbogen selv en “årbog” eller dagplanlægger, der dateres til 1933. Det er uklart, præcis hvordan dagbogen endte i Parker og Barves besiddelse—Heritage Auctions skriver, at det var “tilsyneladende kasseret”—men penciled-in poster peger mod den oprindelige ejers besættelse som en dedikeret, måske endda professionel golfspiller. Uanset planlæggerens herkomst bemærker Taub, at duoen snart konverterede den til en poesiarbejdsbog.

et komplet udkast til Parkers mest kendte digt, et 16-strofe værk skiftevis med titlen “The Trail ‘ s End” eller “The Story of Bonnie and Clyde”, blev oprindeligt skrevet i notebook ‘ en, men det blev senere revet ud og opbevaret i en konvolut mærket “Bonnie & Clyde. Skrevet af Bonnie.”Alligevel forbliver diverse vers fra digtet spredt over hele bindet.

interessant nok forklarer The Guardian ‘ s Flood, et digt med 13 strofer skrevet af barv ser ud til at tjene som et direkte svar på Parkers arbejde og åbner med linjerne: “Bonnie s har lige skrevet et digt / historien om Bonnie & Clyde. Så / jeg vil prøve min hånd på poesi / med hendes ridning ved min side.”(Dette sprog er taget direkte fra Heritage Auction ‘ s notering, som yderligere siger, at linjerne, der tilskrives barv, er fyldt med “gangster-ese” jargon og afspejler hans minimale uddannelse.)

ligesom Parkers poesi forsøger Barves skrivning at tilbagevise mediernes skildring af parret som hensynsløse, koldblodige mordere. Mens Parker bemærker ,at ” hvis de forsøger at opføre sig som borgere / og leje dem en dejlig lille lejlighed. / Om den tredje nat; / de er inviteret til at kæmpe / af en sub-gun ‘ s rat-tat-tat,” hævder barv, “vi vil ikke skade anney one / men vi skal stjæle for at spise. / og hvis det er en skyde ud til / at leve det er den måde, det / bliver nødt til at bi.”

dette 13-strofe digt skrevet af Barve ser ud til at tjene som et direkte svar på Parkers arbejde. (Venligst udlånt af Heritage Auctions)

digtet er underskrevet ” Clyde Barve.”(Med tilladelse fra Heritage Auctions)

på samme tid, Atlas Obscura ‘ s Taub skriver, de to var hurtige til at anerkende den sandsynlige nedbrydning af deres bestemt lov-uforvarende livsstil. “Vi skal hjem i morgen / for at se på folkene. Vi vil / mødes så ud i nærheden af Grape Vine / hvis lovene donte kommer der / først.”Han afslutter digtet med et klagende anbringende: “men vær venlig at Gud kun et / moore-besøg, før vi bliver / sat på stedet.”

Parker beskriver parrets sandsynlige skæbne i mere kunstige termer og konkluderer” The Trail ‘ s End “med en forudgående forudsigelse:” en dag vil de gå ned sammen / de begraver dem side om side. / For få vil det være sorg, / til loven en lettelse / men det er død for Bonnie og Clyde.”

kort efter at Parker skrev disse linjer, blev hun og Barve overfaldet af politiet, der ifølge en moderne Ny York Times-konto “fyldte dem og deres bil med et dødbringende hagl af kugler.”Parkers sorgsramte mor nægtede at lade parret blive begravet sammen og forhindrede mindst et aspekt af digtet i at blive realiseret.

 bonnie og clyde2.jpeg
parrets skrifter afslører en akut bevidsthed om deres sandsynlige voldelige skæbne, hvor Parker bemærker: “en dag går de sammen / de begraver dem side om side. / For få vil det være sorg, / til loven en lettelse / men det er død for Bonnie og Clyde.”(Med tilladelse fra Heritage Auctions)

alligevel påpeger Heritage Auctions, at den ældste Parker ikke helt ignorerede sin datters usædvanlige arv. Sammen med sin søster, Nell, skrev hun en historie om parret med titlen Fugitives: the Story of Clyde og Bonnie Parker. I stedet for at fejre parrets bedrifter, imidlertid, biografien stræbte efter at afsløre de barske realiteter i livet på flugt. Som medforfatterne skrev i bogens forord, ” vi føler, at deres livshistorie, som beskrevet her, er den største anklage, som moderne tid kender mod et liv i kriminalitet.”

de fortsatte, “de to år, som Bonnie og Clyde tilbragte som flygtninge, jaget af officerer fra hele sydvest, var de mest forfærdelige år nogensinde brugt af to unge mennesker.”

efter Nells død blev poesiens arbejdsbog, hun havde arvet efter sin brors død, videregivet til sin søn—Barves nevø. Til sidst besluttede han at sende tidsskriftet, samt et arkiv fyldt med sjældne fotografier af det fredløse par, til auktion.

når han taler til Mirror ‘ s Christopher Bucktin, konkluderer auktionarius Don Ackerman: “digtene er et vindue på tankegangen for kriminelle, der jages ned, uden at vide, hvilken dag der ville være deres sidste. De vidste, at de var dømt.”

You might also like

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.